06.03.2019

Czym są kleje PSA?

Synthos Specialties wychodząc naprzeciw nowym wymaganiom i trendom na rynku wprowadza do swojego portfolio kleje wiecznie żywe tzw. PSA. Skrót PSA pochodzi od angielskiej nazwy Pressure Sensitive Adhesive i oznacza klej o tzw. permanentnej kleistości. Produkty marki Synexil dedykowane do tej aplikacji bazują na wodzie. Są lepko-sprężystym materiałem. Przyklejają się natychmiast do większości ciał stałych przy bardzo lekkim docisku.

Kleje PSA są stosowane głownie do produkcji etykiet samoprzylepnych, taśm pakowych, taśm ochronnych oraz w przemyśle artykułów higienicznych. Głównymi właściwościami rozróżniającymi poszczególne produkty są tak zwane siły adhezji oraz kohezji. Adhezja (przyleganie) w klejach PSA oznacza powstanie wiązania pomiędzy klejem a klejoną powierzchnią. Wysoka wartość adhezji, wyrażana w niutonach, określa materiał, który będzie mocno przylegał oraz szczególnie dobrze będzie wiązał pokryte nim powierzchnie. Zjawisko to jest spotykane również w przyrodzie. Zwierzęta, takie jak np. gekon czy rzekotka drzewna, wykorzystują przyczepność do poruszania się po powierzchniach płaskich, pionowych czy poziomych, znajdujących się często wysoko nad ziemią. Kohezja, czyli z łacińskiego „łączenie się”, dotyczy wytrzymałości struktury samego kleju PSA. Cząsteczki kleju o wysokiej kohezji są bardzo mocno ze sobą związane i ciężko je rozerwać. Dzięki temu takie kleje są w stanie stabilnie utrzymać znaczną masę.

W dziale badawczo-rozwojowym Synthos Specialties powstał specjalnie dedykowany zespół R&D, który zaopatrzony w nowoczesny sprzęt, opracował produkty dedykowane do etykiet oraz taśm samoprzylepnych. Dzięki zdobytej wiedzy oraz doświadczeniu mamy możliwość przygotowywać produkty tzw. „tailor made”, czyli dopasowane do wymagań i potrzeb naszych klientów.

© 2017 Synthos. All rights reserved.